Szesnaścioro uczniów Centrum Kształcenia Praktycznego miało możliwość poszerzyć swoje umiejętności zawodowe podczas praktyk zagranicznych zorganizowanych w ramach projektu Erasmus+ współfinansowanego ze środków Unii Europejskiej.

Przez dwa pierwsze tygodnie października uczniowie przebywali w słonecznej Hiszpanii pod opieką pani Elżbiety Gębury, koordynatora projektu i pani Marty Tarnowskiej, nauczyciela języka angielskiego.

Ośmioro adeptów w zawodzie technika pojazdów samochodowych – Sebastian Dąbrowski, Damian Figiel, Mateusz Haba, Paweł Kiełek Mateusz Orzeł, Grzegorz Stachowicz, Mateusz Strzałkowski i Mateusz Wiecha - doskonaliło swe kompetencje zawodowe i językowe w firmach takich jak Ford, Opel, Motordos i Jomasur Automocion.

Firma Constructora Rodri S. A. wzięła pod swe skrzydła ośmioro uczniów kształcących się w zawodzie technik budownictwa - Elizę Gębusię, Kamilę Jarzębak, Monikę Puchałę, Julię Spytkowską, Pawła Błędzińskiego, Kamila Lacha, Kamila Salę i Karola Ziębę, którzy poszerzyli swą wiedzę i praktyczne umiejętności w zakresie robót remontowo-budowlanych.

Z przebiegu i atmosfery pracy zadowoleni byli zarówno młodzi praktykanci, jak i ich hiszpańscy współpracownicy i opiekunowie chwalący gorliwość, chęć do pracy i pogłębiania wiedzy zawodowej, a także wysokie umiejętności zatrudnionych w firmach uczniów.

Młodzież uczestnicząca w projekcie miała też wyjątkową okazję do poznania dziedzictwa kulturowego Hiszpanii, zwiedzenia wspaniałych zabytków Granady, wypróbowania lokalnych potraw. Wyrazy zachwytu wzbudziła słynna na cały świat Alhambra - warowny zespół pałacowy z XIII w. Uczniowie zanurzyli się ponadto w labirynt malowniczych uliczek arabskiej dzielnicy Albaicin, poznali historię utworzenia Sacromonte - obszaru Granady, w którym domy zostały wydrążone w skałach przez ludność wygnaną z miasta - uznawane obecnie za miejsce narodzin tańca flamenco.

Nie można było oczywiście nie zawitać do pobliskiej Malagi – miasta rodzinnego Pablo Picasso. Po obowiązkowej wizycie na starym mieście, zwiedzeniu m. in. katedry i ruin Alcazaba- warowni z czasów rzymskich, resztę dnia uczniowie spędzili na plaży pod gorącym andaluzyjskim słońcem wybrzeża Costa del Sol.

Po obfitującym w naukę i wrażenia pobycie w malowniczej Hiszpanii, uczniowie będą mogli nie tylko wspominać życzliwość i pełną wigoru naturę mieszkańców tego kraju, ale też pochwalić się zdobytymi zagranicą umiejętnościami wzbogacającymi ich zawodowe portfolio.

Projekt współfinansowany w ramach programu Unii Europejskiej ERASMUS +.