erasmus_plus

Zdjęcie 1 z 1

W dniach 21.05.2017 – 03.06.2017 szesnaścioro podopiecznych Centrum Kształcenia Praktycznego w Starachowicach miało okazję poszerzyć swoje kwalifikacje zawodowe podczas praktyk zagranicznych zorganizowanych w ramach projektu ERASMUS+ współfinansowanego ze środków Unii Europejskiej pt. „ Europejska jakość w kształceniu praktycznym uczniów CKP w Starachowicach”.

Przez dwa tygodnie uczniowie przebywali w  Hanowerze w stolicy niemieckiego kraju związkowego Dolna Saksonia.  W projekcie uczestniczyło : 6  uczniów kształcących się w zawodzie technik pojazdów samochodowych oraz 10 w zawodzie technik budownictwa.

Zadania opiekunów w czasie wyjazdu pełniły koordynator projektu CKP Pani Elżbieta Gębura i Pani Dorota Rychlewska nauczyciel i tłumacz języka niemieckiego. Realizację zadań projektu po przybyciu na miejsce do instytucji goszczącej młodzież  Landesarbeitskreis „Berufsnot junger Menschen in  Niedersachsen” e.V.  rozpoczęło spotkanie z Panem Wolfgangiem Hellwig będącym opiekunem młodzieży ze strony niemieckiej.  W trakcie spotkania młodzież poznała firmy, które przez dwa tygodnie miały być ich miejscem praktyk zawodowych, otrzymała plany miasta oraz pomocną garść informacji o sposobie korzystania z komunikacji miejskiej, tak aby w swoim miejscu  pracy być zawsze na czas.

Zgodnie z założonym planem praktyk technicy pojazdów samochodowych realizowali swoje zadania stażu zawodowego w warsztatach samochodowych : VOLKSWAGEN, OPEL TOYOTA, HONDA,  zaś technicy budownictwa w firmach budowlanych na terenie Hanoweru. Uczestnicąc w pracy niemieckich firm,  poznając narzędzia, surowce, środki i metody , współczesne technologie stosowane u naszych sąsiadów, porównując je ze zdobytymi wcześniej wiadomościami w ramach praktyk zawodowych w Centrum Kształcenia Praktycznego w  Starachowicach uczniowie doskonalili swa wiedzę zawodową.

Projekt przewidywał również wizyty i rozmowy monitorujące w placówkach goszczących naszą młodzież, na które udawały się w czasie dwutygodniowego pobytu młodzieży opiekunki wraz z koordynatorem ze strony niemieckiej. W ich trakcie padło wiele ciepłych słów chwalących naszych stażystów, za ich kompetencję, dyspozycyjność oraz chęć do pracy. Wszyscy pracodawcy wyrazili chęć przyjęcia kolejnej grupy praktykantów, którzy w ramach tego samego projektu wyjadą do Hanoweru na wiosnę 2018r.  Również stażyści byli bardzo zadowoleni ze  swoich nowych miejsc praktyk, pełni wrażeń, nowych doświadczeń oraz planów na dalszą drogę swojej kariery zawodowej.

Pobyty na zagranicznych stażach zawodowych to nie tylko praca, ale i możliwość poznania kraju i kultury państwa, w którym przebywa młodzież. Młodzież na co dzień przebywająca w Hanowerze dokładnie poznała jego zabytki i historię w czasie zwiedzania go w czasie wolnym. Uczniowie w sobotę mieli okazję obejrzeć również kompleks pięknych ogrodów barokowych Herrenhäuser Gärten znanych na całym świecie i będących chlubą Hanoweru. W niedzielę zaś w trakcie wycieczki do Wolfsburga, gdzie znajduje się największy zakład produkujący samochody VOLKSWAGEN w Niemczech , a jego część  terenu zajmuje ogromne centrum naukowo-historyczne  AUTOSTADT,  młodzi Polacy zwiedzili ogromny zbiór automobili poczynając od pierwszego wyprodukowanego samochodu na świecie na współczesnych najnowszych i najdroższych kończąc. 

 

Projekt  współfinansowany w ramach  programu Unii Europejskiej ERASMUS +

 

Autor tekstu: Dorota Rychlewska

Autor zdjęć: Elżbieta Gębura