erasmus_plus

Zdjęcie 1 z 1

Piątego listopada br. szesnaścioro uczniów Centrum Kształcenia Praktycznego w Starachowicach wyjechało na dwutygodniowy staż zagraniczny w ramach projektu “Europejska jakość w kształceniu praktycznym uczniów CKP w Starachowicach”.

Praktyki w portugalskich przedsiębiorstwach odbyło dziesięcioro uczniów  z klasy o profilu technik budownictwa oraz sześciu  z kierunku technik pojazdów samochodowych.

  „Zmierzyliśmy się z różnymi zadaniami: budowlańcy wykonywali prace murarskie, tynkarskie oraz wykończeniowe, natomiast mechanicy zdobywali doświadczenie w naprawach samochodów, które trafiły do warsztatów mechanicznych podczas ich obecności”- relacjonują uczniowie.

Młodzi praktykanci poznali nowe techniki i warsztat pracy, mieli okazję do sprawdzenia dotychczasowych umiejętności w prawdziwych warunkach. Opiekunowie w miejscach praktyk docenili wiedzę i doświadczenie oraz zapał do pracy polskich stażystów, pozwalając im na samodzielne wykonywanie prac budowlanych oraz mechanicznych, oczywiście pod czujnym okiem współpracowników.

“Mieszkaliśmy w hostelu w miejscowości Esposende leżącej nad brzegiem Oceanu Atlantyckiego, po pracy mieliśmy okazję do podziwiania przepięknych widoków wprost w naszego tarasu” – dzielą się swoimi przeżyciami po wyjeździe.

“W weekend zwiedziliśmy Porto, płynęliśmy statkiem trasą siedmiu mostów tego miasta, ponadto odwiedziliśmy Fatimę – byliśmy w Sanktuarium Matki Boskiej Fatimskiej. Na koniec wycieczki, w miejscowości Aveiro – tzw. portugalskiej Wenecji, podczas rejsu gondolą kanałami miasta, skosztowaliśmy tradycyjnych słodyczy z tego regionu, tzw. ‘ovos moles’-podobnych do naszego kogla-mogla”.

Młodzi mieszkańcy Starachowic zafascynowali się portugalską kulturą, spokojnym stylem życia, w którym oprócz ciężkiej pracy, której sami doświadczyli, jest też miejsce na wspólne posiłki, a pyszne dania kuchni regionalnej uświetniają miłe chwile odpoczynku.

“Mamy nadzieję, że kiedyś jeszcze tam wrócimy, a zdobyte doświadczenie pomoże Nam odnaleźć się na europejskim rynku pracy”.

Projekt „Współfinansowany w ramach programu Unii Europejskiej Erasmus+”

Tekst współtworzyły: Kamila Jarzębak, Eliza Gębusia, Anna Żurowska, Pocheć Agata, pod redakcją Marty Tarnowskiej.