Od 12 do 25 maja 2019 roku starachowicka młodzież wzięła udział w projekcie „Europejski wymiar doskonalenia zawodowego uczniów i kadry CKP w Starachowicach drogą do podniesienia jakości kształcenia”.

Do projektu przystąpiło osiemnaścioro uczniów realizujących zajęcia praktyczne w Centrum Kształcenia Praktycznego na kierunku technik budownictwa oraz technik pojazdów samochodowych.

Dwutygodniowy staż umożliwił nam podniesienie swoich kompetencji osobistych, językowych, jak i wiedzy zawodowej oraz pozwolił doświadczyć pracy w naszych zawodach zagranicą. W portugalskiej miejscowości Esposende doskonaliliśmy i zdobywaliśmy nowe umiejętności praktyczne w lokalnych firmach, które współpracowały z organizacją Euromob, pośredniczącą w organizacji staży zawodowych w ramach projektów unijnych.

Pochłonięci pracą od poniedziałku do piątku podnosiliśmy własne kompetencje zawodowe, umiejętność porozumiewania się w języku angielskim oraz portugalskim,

oraz doskonaliliśmy umiejętność pracy w grupie.

Po pracy wracaliśmy do miejsca zakwaterowania by odetchnąć, odświeżyć się oraz podzielić się z opiekunami spostrzeżeniami minionej pracy. Wraz z nadejściem wieczornych godzin wyruszaliśmy na kolację, by potem odbyć spokojny i długi spacer brzegiem oceanu, spalić zjedzone kalorie i odpocząć po wymagającym dniu pracy. Zwiedzanie w wolnym czasie miejsca pobytu, którym było małe miasteczko Esposende, było dla nas niezapomnianą chwilą. Mogliśmy poświęcić swój czas relaksowi podczas wspólnych wypraw nad ocean, które były naprawdę cudowne.

W weekend realizowaliśmy program kulturowy. W sobotę zwiedziliśmy Porto, pierwszym punktem był rejs statkiem po rzece Douro. Z wodnego środka transportu mogliśmy podziwiać sześć mostów, w tym wizytówkę miasta Ponte Dom Louis I, czy Maria Pia oraz urok starych kamienic dzielnicy Vila Nova de Gaia i Ribeira, wpisanej na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Po spokojnym rejsie nadeszła kolej na zwiedzanie katedry Se Catedral, na widok której dech potrafiło odebrać z piersi. Po zapewnionych wrażeniach dostaliśmy wolny czas, który wykorzystaliśmy na zwiedzanie lokalnego targu na nadrzecznym bulwarze, na którym zakupiliśmy pamiątki.

W niedzielę natomiast wyruszyliśmy na zwiedzanie Fatimy. Po przyjeździe do Sanktuarium Matki Bożej Fatimskiej poznaliśmy historię objawień i zwiedziliśmy Kaplicę Objawień i Bazylikę. Tego samego dnia odwiedziliśmy także „portugalską Wenecję”, czyli urokliwe miasteczko Aveiro. Miasto posiada wiele kanałów płynących pod budynkami, którymi tamtejsi mieszkańcy transportowali sól. Aveiro prócz włoskich elementów, posiada też namiastkę Paryża – most zakochanych, na którym młodzi kochankowie mogą zapieczętować swoją miłość. Jednak nie przyczepiają oni kłódek, ponieważ okazały się one za ciężkie i już kilkakrotnie odbudowywano most z tego powodu. Postanowiono więc, że kłódki zastąpią kolorowe wstążki. Po wysłuchaniu historii związanej z tym miastem mogliśmy zasmakować lokalnych specjałów, którymi były naleśniki Tripas i ciastka ovos moles. W ten sposób zapoznaliśmy choć trochę miejscowe smaki, obrzędy, kulturę i tradycje, które oferowała nam Portugalia.

Po kolejnym tygodniu pracy, na zakończenie stażu, przygotowaliśmy słodkie niespodzianki dla każdego szefa firmy, w których odbywaliśmy staże. Po pożegnaniu z mentorem i pracownikami w firmach, uczestniczyliśmy w uroczystym obiedzie, po którym odbyło się rozdanie certyfikatów oraz małych prezentów. Nasi reprezentanci w imieniu wszystkich stażystów podziękowali słodkim upominkiem oraz ciepłymi słowami Paniom Chantal Gomes i Dominice Woźnickiej Arezes z organizacji Euromob oraz ich pracownikom.

Po zakończeniu uroczystej kolacji i powrocie do Esposende, ostatni wieczór wykorzystaliśmy na pożegnalny spacer po pięknej okolicy.

W sobotę 25 maja pożegnaliśmy piękną oraz słoneczną Portugalię i powrócili do Polski, by zachęcać innych do skorzystania z możliwości rozwoju jakie oferują programy unijne i wzięcia udziału w takim zagranicznym stażu.

Projekt „Europejski wymiar doskonalenia zawodowego uczniów i kadry CKP w Starachowicach drogą do podniesienia jakości kształcenia” jest realizowany przez Centrum Kształcenia Praktycznego w latach 2017-2019 ze środków PO WER na zasadach Programu Erasmus+ sektor Kształcenie i szkolenia zawodowe.

Autor:

Julia Lewandowska

kl. 2 technik pojazdów samochodowych

CKP i ZSZ nr 2.

Projekt: Ponadnarodowa mobilność uczniów i absolwentów oraz kadry kształcenia zawodowego współfinansowany przez Unię Europejską w ramach środków Europejskiego Funduszu Społecznego