Czternaścioro podopiecznych Centrum Kształcenia Zawodowego w Starachowicach odbyło w czerwcu 2021 r. dwutygodniowe praktyki zawodowe w miejscowości Povoa de Varzim w Portugalii. Wyjazd w ramach projektu „Europejski wymiar kształcenia zawodowego uczniów CKP w Starachowicach” odbył się w ramach współpracy z organizacją ‘WE ARE’ Associacao Euromob.

Praktyki w portugalskich przedsiębiorstwach odbyli uczniowie kształcący się w zawodzie technik pojazdów samochodowych, mechanik pojazdów samochodowych oraz technik budownictwa. Uczniowie Zespołu Szkół Zawodowych nr 2 oraz Zespołu Szkół Zawodowych nr 3 w Starachowicach mieli okazję sprawdzić swoją wiedzę i umiejętności zdobyte podczas dotychczasowego kształcenia w polskich szkołach i firmach na nowym i nieznanym gruncie, mierząc się nie tylko z innym systemem i organizacją pracy, lecz także pokonując barierę językową. Odbyty przed wyjazdem kurs języka portugalskiego i znajomość języka angielskiego były ogromnym ułatwieniem w znalezieniu wspólnego języka z miejscowymi pracownikami. Młodzi praktykanci poznali nowe techniki i warsztat pracy pod czujnym okiem portugalskich opiekunów. Pracowitość i zapał do pracy zostały docenione przez załogi w miejscach praktyk, a uczniowie obdarzeni zaufaniem – wykonując samodzielnie prace mechaniczne i budowlane.

Wyjazd to nie tylko praca, ale też okazja do poznania innej kultury, historii, zabytków, kuchni regionalnej. Zakwaterowanie w nowym hostelu położonym niedaleko Oceanu Atlantyckiego zachęcało do spacerów po malowniczej promenadzie wzdłuż wybrzeża, a piękna pogoda  – do korzystania z uroków plaży. Po całym dniu pracy siły wzmacniała przepyszna kolacja w restauracji Tasca da Maria, w której serwowano specjały kuchni portugalskiej.

Uczniowie mieli także okazję zwiedzić położone nad rzeką Douro miasto Porto, słynące z zabytkowej dzielnicy Ribeira, którą podziwiali podczas spaceru po stromych uliczkach oraz rejsu statkiem po rzece. Podczas kolejnego dnia zwiedzania położonych w głąb kraju miejscowości Braga oraz Guimaraes uczniowie mieli okazję zapoznać się z historią początków państwa i rozwoju chrześcijaństwa na tych terenach.

Dwutygodniowy staż został uroczyście zakończony wręczeniem certyfikatów podczas popołudniowego wyjazdu na wyśmienitą kolację stylu brazylijskim w miejscowości Barcelos. Zadowoleni z zaangażowania i pracy uczniów portugalscy pracodawcy wysoko ocenili wiedzę i umiejętności młodych adeptów mechaniki i budownictwa, a uczniowie niezaprzeczalnie wzbogacili swe doświadczenie, a także zyskali pewność siebie, co niewątpliwie pomoże im odnaleźć się w przyszłości na europejskim rynku pracy.

Projekt „Współfinansowany w ramach programu Unii Europejskiej Erasmus+”