projekty

„Doskonalenie umiejętności zawodowych na praktykach zagranicznych” to tytuł projektu realizowanego od września 2013r. przez Centrum Kształcenia Praktycznego, który daje uczniom szansę odbycia zagranicznego stażu i poznania kultury kraju przyjmującego. Pomysłodawcą i koordynatorem projektu jest pani Elżbieta Gębura.

W dniach 30.03. – 12.04. grupa 16 uczniów odbywających kształcenie praktyczne w zawodach: elektromechanik pojazdów samochodowych – Rafał Barszcz, Damian Chochół, Kamil Maciąg, Aleksander Maszczyk, Konrad Mazurek, Piotr Pastuszka, Radosław Perchel, Konrad Dybalski, Krystian Dziedzic, Piotr Strąk oraz technolog robót wykończeniowych -Maciej Cybulski, Patryk Domagała, Kamil Lipa, Krystian Pocheć, Jakub Wojtkiewicz i Piotr Zatorski odbyła staż we Włoszech pod opieką pani Elżbiety Gbury i pani Aleksandry Przygody, nauczyciela języka angielskiego w ZSZ nr 3.

Praktyki odbywały się w miejscowości Spoleto – prowincja Perugia, region Umbria.

Organizacja przyjmująca Azzurra Societa Cooperativa Sociale zapewniła naszym uczniom zakwaterowanie w hotelu Villa Redenta, miejsca praktyk u lokalnych przedsiębiorców: Edilizia – L’ELITE Construcioni, Multi Car Service di Luca Pantella, Ford – Merchesini s.r.l., Autofficina R.L. di Caldarelli Roberto & Nizzi Federico s.n.c., DE.CAR Elettronica i Autofficina SOLANI oraz „włoskie” wieczory i wycieczki do Rzymu, Watykanu i Asyżu.

Dwutygodniowa praktyka zagraniczna przyniosła uczniom nowe, cenne doświadczenia – przede wszystkim związane z przyszłym zawodem, ale również ze specyfiką organizacji pracy uwzględniającej sjestę oraz koniecznością porozumiewania się w języku obcym na poziomie zawodowym i towarzyskim. Uczniowie mieli możliwość skonfrontowania umiejętności nabytych w trakcie praktycznej nauki zawodu z wymaganiami stawianymi przez unijnych pracodawców, poznania zadań na różnych stanowiskach pracy, wykorzystując dostępne narzędzia i urządzenia.

Czas wolny od pracy uczniowie poświęcili na zwiedzanie urokliwego Spoleto – Starego Miasta, katedry, kościoła św. Grzegorza, San Salvatore, kościoła św. Ponziana, patrona miasta. Przeszli ogromnym mostem Ponte delle Torri, obejrzeli zabytkowy łuk z czasów rzymskich Arco Di Druso i współczesną rzeźbę Teodelapio. W weekend natomiast zwiedzili Rzym, Watykan i Asyż. Starożytny amfiteatr – Koloseum wprawił wszystkich w zachwyt, ale i wywołał refleksję nad męczeństwem pierwszych chrześcijan. Forum Romanum, Panteon, Plac Hiszpański, Zamek Anioła, Watykan z Placem i Bazyliką św. Piotra wywarły na wszystkich duże wrażenie, tak, iż wszyscy wrzucili monety do Fontanny di Trevi, z nadzieją powrotu do Wiecznego Miasta. W Asyżu uczniowie odwiedzili miejsca związane z życiem i kultem św. Franciszka: kościół Matki Bożej Anielskiej, małą Porcjunkulę, kościół św. Klary i grób św. Franciszka.

Pobyt w Spoleto zakończyła uroczysta kolacja w stylu włoskim, przepełniona świeżymi wspomnieniami, wymianą doświadczeń i żalem, że to już koniec…

Uczniowie wyrazili wdzięczność pani Małgorzacie Urban, dyrektor CKP w Starachowicach i pani Elżbiecie Gęburze, koordynatorowi projektu za możliwość udziału w projekcie.

Projekt realizowany przy wsparciu finansowym Unii Europejskiej w ramach środków Europejskiego Funduszu Społecznego