W dniach 23 kwietnia – 7 maja br. nasi uczniowie uczestniczyli w  stażu zagranicznym w projekcie Erasmus + „Europejski wymiar kształcenia  zawodowego uczniów CKP”. To już ostatnia mobilność realizowana w ramach tego projektu.

Do Povoa de Varzim w Portugalii wyjechało z opiekunami  osiemnaścioro uczniów realizujących zajęcia praktyczne w Centrum Kształcenia Zawodowego  w zawodach  technik budownictwa oraz elektromechanik pojazdów samochodowych.

Dwutygodniowy staż w portugalskich przedsiębiorstwach dał młodzieży szanse na podniesienie swoich kompetencji osobistych, językowych oraz  wiedzy zawodowej,  pozwolił doświadczyć pracy w kształconych  zawodach  w realnych warunkach pracy zagranicą.

Uczniowie pod okiem mentorów doskonalili i zdobywali nowe umiejętności praktyczne w lokalnych firmach, pogłębiali  znajomość języka angielskiego i portugalskiego, zaś wieczorem, po wymagającym dniu pracy, korzystali z uroków jakie oferowało Povoa de Varzim i Vila do Conde, urokliwe miasta leżące nad Oceanem Atlantyckim.

Projekty mobilności  stwarzają uczestnikom szanse poznania kraju stażu –miejscowych smaków, zwyczajów, specyfiki pracy i odpoczynku, dziedzictwa kultury. Uczniowie zwiedzili  Porto – podziwiali panoramę starego miasta uczestnicząc w  rejsie statkiem po rzece Douro, podziwiali sześć mostów, w tym wizytówkę miasta Ponte Dom Louis I, czy Maria Pia oraz czar zabytkowych kamienic dzielnicy Vila Nova de Gaia i Ribeira, wpisanej na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Po spacerze klimatycznymi uliczkami Ribeiry zwiedzili  katedrę Se, zabytkowy dworzec Sao Bento, którego poczekalnię zdobią wykonane z ceramicznych płytek azulejos sceny znaczących wydarzeń i codziennego życia dawnej Portugalii, podziwiali Aleję Aliantów z Ratuszem i szeregiem innych zabytkowych budowli, Pałac Giełdy, Wieżę Kleryków oraz słynną księgarnię Lello, stanowiącą inspirację do wnętrz Hogwartu, niestety tylko z zewnątrz, gdyż wiła się przed nią długa kolejka oczekujących na wejście fanów książek J.K. Rowling.

Kolejny dzień to zwiedzanie Bom Jesus do Monte, bazyliki położonej wśród pięknego parku na wzgórzu, skąd podziwiać można rozległą panoramę,  Bragi – katedry, ogrodów Santa Barbara, wieży warownej, oraz zamku i średniowiecznych placów w  Guimaraes  – miejscu narodzin Portugalii.

Po dwóch tygodniach wspólnej pracy uczniowie z żalem  żegnali  mentorów i współpracowników w firmach. Jesteśmy dumni z naszych uczniów, wszyscy byli bardzo chwaleni  i wysoko oceniani w firmach za umiejętności, postawę, chęć do pracy i nauki, życzliwość. Na zakończenie stażu wszyscy uczestniczyli w uroczystym obiedzie, gdzie jeszcze raz mieli okazję biesiadować w portugalskim stylu. Młodzież otrzymała certyfikaty potwierdzające udział w stażu  oraz upominki od organizacji We Are, z którą współpracowaliśmy przy realizacji projektu.

W ocenie uczniów wyjazd na staż był wspaniałym doświadczeniem, przynoszącym liczne korzyści, takie jak wzbogacenie wiedzy zawodowej, umiejętności, nawiązanie nowych znajomości, możliwość poznania kraju. Dla wszystkich jest to niezapomniana przygoda.

W sobotę 7 maja uczniowie pełni wrażeń i wspomnień pożegnali piękną i słoneczną Portugalię, by powróć do Polski, korzystać ze zdobytych umiejętności, dzielić się wiedzą i wrażeniami, a także zachęcać innych do skorzystania z możliwości rozwoju jakie oferują programy unijne.

Projekt „Europejski wymiar kształcenia  zawodowego uczniów CKP w Starachowicach” jest realizowany przez Centrum Kształcenia Zawodowego w latach 2019-2022.                                 Projekt „Współfinansowany w ramach programu Unii Europejskiej Erasmus+”